Bir Bildiri: Tarihi Nasıl Kaçırdık?

Her şey şehir efsanesi gibi başlamıştı, Adana Demirspor Livorno'yu konuk edecekti ve biz de tarihi bir olaya tanıklık edecektik. Ne yazık ki şanslı olan 15.000 biletli seyirci dışında 70 Milyon nüfuslu ülkede bunu izleyebilen hiç kimse olmadı. Cuma günü bu ülkede tarihi bir maç oynandı ama futbolun her şeyiyle yankılandığı, her alanda konuşulduğu topraklarda bizim gibi futbolun peşinde bıkmadan usanmadan koşanların elinde hiç bir bilgi yok. Konuşacak bir şeye, yapılacak farklı yorumlara sahip değiliz. Dünya çapında ses getirmesi gereken, Türk futbol tarihinde bir ilk olan, modern futbolu rafa kaldırıp 1950'lerin, 1960'ların ruhunu yaşatan bu tarihi maçı kamuoyumuzun, Türk basınının ve medya kuruluşlarının işgüzarlığı ve ilgisizliği sayesinde izleyemedik. Elimizde DHA'nın 4-5 dakikalık görüntüleri ve kendi yayın kuruluşlarındaki birbirinin kopyası haberleri, NTV Spor'un bir kaç haberi ve çekimiyle Anadolu'dan Futbol'un yazarı Hüseyin'in yazıları var bilgi olarak. Cuma gecesi Türk futbolu için nasıl tarihi ve unutulmaz bir gece olduysa Türk spor yayıncılığı için de aynı oranda tarihi ve utanç dolu bir gece oldu bizce.

Öncelikle DHA ve NTV'nin hakkını verelim, canlı yayın yapmamış olsalar bile ileride bahsedeceğimiz gibi siyasi yönü olan böyle bir müsabakadan bizi haberdar etmek için verdikleri çaba da önemliydi. Özellikle NTV'nin canlı bağlantıları ve Bağış Erten'in oraya gitmesi tatmin ediciydi. Yenilsen De Yensen De'yi sunarken konsept olarak bu maçı temel almaları da zaten işi önemsediklerini gösteriyor. DHA da elindeki görüntüleri diğer yayın organlarıyla paylaştı, kendine bağlı olan bir kaç gazetede haber yaptı bunu. Çaba harcayanların emeklerine ve çabalarına saygımız sonsuz elbette ancak futbol tarihimizde bir ilki yaşadığımız bu festival gibi olayla ilgili tüm verileri 10 dakikada izleyip-okuyup bitiriyoruz. Bu kadar kısa sürmemeliydi bir tarihe tanıklık etmek.

Şimdi Livorno'nun Türkiye'ye gelişinin belli olmasından sonra aşama aşama yaşanan olaylara ve bir tarihin gözümüzün önünden nasıl kaçıp gittiğine bakalım.

O olaya tam anlamıyla girmeden önce şuna değinelim : İlk paragrafın sonunca "bizce" diye kişisel bir ifade kullanmış olabiliriz ancak bunu açmak gerekir. Düşüncemiz bu olsa da kişisel olarak değil, ülke genelinde de hayati önemi olan bir olaydı bu sonuçta. Türkiye'nin 3. kademe ligi olan TFF 2. Lig takımı Adana Demirspor, Avrupa'nın 3 dev liginden biri olan İtalya Serie A'dan bir takımı Türkiye'ye getiriyor. Bu olay sadece Adana Demirsporlular'ı değil, en büyük rakipleri Adanasporlular'ı ve stada giremeyen tüm Adanalılar'ı, Anadolu'da futbolun peşinden koşan tüm tribün emekçilerini, karşılaşan iki ekibin ortak noktası olan solcuları ve solcuların da siyasi arenada en büyük rakibi olan sağcıları da ilgilendiriyor. Maça ilginin ne kadar fazla olduğunu anlamak için İzmir'den Yalı'nın, İstanbul'dan Çarşı'nın, Ankara'dan Alkaralar'ın ve çeşitli yerlerden bir çok taraftar grubu üyelerinin tribünde yer aldığını hatırlatalım. Futbolu kıyısından köşesinden tutan herkes kendini bir de siyasete adayanlar için zaten bulunmaz bir nimetti bu maç.

Artık yayın konusuna geçebiliriz tamamen. Bu maçın oynanacağı kesinleştiği zaman ilk olarak Adana Demirspor ve NTV Spor arasında ufak bir görüşme oluyor. Anlaşmaya varılamıyor ilk aşamada. Tabii bu 2 yönü var, Adana Demirspor ve NTV olarak ayrı ayrı bakmak gerekiyor. Aslında ikisi de farklı açılardan aynı yola çıkıyor ama açıklamalardaki ufak farklılıklar ilginç tezatlara da sebep oluyor. Öncelikle NTV'ye sorduğumuzda NTV tarafından canlı yayın konusunda bir niyet olduğu, görüşmenin yapıldığı ancak anlaşmanın sağlanamayıp sonuçsuz kaldığı söyleniyor. Bu gelişmelerin ardından Adana Demirspor başkanı aynı zamanda bir Adanasporlu da olan Güntekin Onay'ı arıyor ve bu maçın yayını konusunda bir ricada bulunuyor. Araya başkaları da sokuluyor ancak NTV ikinci aşamada pek de niyetli olmuyor yayın konusunda. Kısacası "bakarız" deniyor ve geçiştiriliyor olay. Detaylı görüşüp de anlaşılamama gibi bir durum yok ortada ama devamında da konuşulan bir şey yok. Öylece askıda kalıyor kulüp ile NTV arasındaki görüşme. Olumlu sonuç alınamamasındaki sebebin mali konular mı yoksa maçın siyasi durumu mu olduğu konusunda bir kanaate varamıyoruz yani. NTV'nin bu maçı kimseye kaptırmayacağını düşünürken yayın konusunda ciddi sayılabilecek bir gelişmenin olmayışı bile düşündürücü. Burada ilginç bir nokta da NTV'nin maçı yayınlamamasına rağmen bu işe en çok özen gösteren kanal olması ve diğer kuruluşların önünde yer alması, garip bir tezat oluşuyor bu açıdan bakınca.

TRT cephesinde ise olaylar başka bir boyut alıyor. NTV cephesindeki gibi basit bir ilgisizlik hikayesi değil olay. İlk başta ücretsiz yayınlayalım diyor TRT. Bu işin en tepesindeki kurum olduklarını söyleyip kulüple ücretsiz yayınlanması için anlaşmak istiyorlar, bir nevi ültimatom yolluyorlar kulübe. Ya parasız yayınlarız ya da yayın yapmayız diye. En azından sembolik bir ücret ödenmesi ve az da olsa bu güzel girişim için destek olunması isteniyor kulüp tarafından, TRT para vermemekte direniyor. Kulüp devreye AKP Adana Milletvekillerinden birini sokmak istiyor. Telefon görüşmesi yapılıyor ve TRT'den yayının yapılıp kulübe makul bir ücret ödenmesi yolundaki istekler iletiliyor. Bilin bakalım bir vekil bu tarihi maç için seçildiği ilin takımına nasıl destek oluyor ?.. Herhangi bir girişimde bulunmayıp kendisini vekil seçen ili böyle mükafatlandırıyor. Devletin elindeki kanala bir milletvekili olarak açıp rica etse ve bu maç TRT3'ten yayınlansa herkes tatmin olurdu. Ancak milletvekili bunu yapmadı, TRT yönetimi de bu güzel girişime finansal olarak destek sağlamayınca canlı yayın konusundaki son umut da uçup gidiyor. Tüm bu olumsuz görüşmelerin ve sonuçsuz çabaların ardından TRT maçın siyasi yönünü sebep gösterip yayınlanmama gerekçesini böyle açıklıyor kulübe. Mali konuların önüne perde çekilip ana sebep buymuş gibi gösteriliyor bir bakıma. Gerçi ana sebep olduysa o daha da vahim ya neyse, siyaset olayına girmeyelim, bizim tek derdimiz futbol. Her fırsatta Anadolu takımlarının gelişmesini savunanların, kendi normal reytinglerini fazlasıyla aşacağı neredeyse garanti olan böyle bir tarihi organizasyonu bedavaya getirme çabalarını da Türk futbolundaki kısır döngünün cevabını arayanlar için verilmiş en güzel cevap olarak addediyoruz.

Kaçırdığımız tarihi fırsatın verdiği üzüntü ve buna bağlı hayal kırıklığının etkisiyle elimizin uzandığı her yere uzanmaya çalıştık bize göre medya ayıbı olan bu olayın detaylarını öğrenebilmek için. Bunca bilgiye ulaştıktan sonra üzerine daha fazla yorum yapmak, işin siyasal boyutlarına karışmak pek bizim işimiz değil. Yukarıdaki olaylar çerçevesinde kaçan fırsat konusunda herkes gibi bizim de düşüncelerimiz var fakat bizim aklımız fikrimiz futbol. Bu yüzden kimseyi yönlendirmeden ulaşabildiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Gönül isterdi ki stadın kapasitesi doğrultusunda 15 binle sınırlı kalan bu tarihe tanıklık eden birey sayısı çok daha fazla olsun ama olamadı maalesef. Muhtemelen önümüzdeki sezon bir fırsatımız daha olacak bu şölen için. Bu sefer yer İtalya olacak. Bizim medya kuruluşlarımız akıllanır mı bilmiyoruz ama İtalyan TV kuruluşlarının tutumunu da merakla bekliyoruz. Bu tip olaylara son derece alışık olan ve bir çok takıntıyı aşıp demokratikleşmeyi başarmış olan İtalya'da yayın sıkıntısı olmayacağını düşünüyoruz aslında. Olmadı İtalya yollarına düşebiliriz şu heyecan ve merakla...

TV yayını konusunda canlı yayın olmasa bile izleyiciye maç sunulamaz mıydı diye düşünüyoruz. 90 dakika kaydedilir ve maç sırasındaki tatsız durumlar ve siyasi olaylar kırpılıp 60-70 dakikalık çok geniş bir özet şeklinde yayınlanabilirdi.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bookmark and Share

11 yorum:

Sspafs dedi ki...

Sevgili Pclion uzun zamandır blogunu takip ediyorum ve yanlış bilmiyorsam tek başına yazıyorsun yazılarını. Bir önerim hatta ricam olacak; (eğer tek başına yazıyorsan) kendinden çoğul olarak bahsetme.
Tartışmıştık, konuşmuştuk gibi yorumlarla bir bütün olay eylemleri öyle tanımlamanda sorun yok ancak yazmıştık, bu bilgileri sizinle paylaşmıştık gibi yazıların içeriğini ve tek başına yaptığın eylemleri çoğula döndürmen bence yersiz(yanlış algılanabilir) ve anlatım dilini de bozuyor. Körü körüne bir eleştiri olarak alma, sadece bir tavsiye. Belki de yazmıştım demenin kibir gibi algılanabileceğini düşündün ama doğrusu o.

pclion dedi ki...

Sevgili sspafs,

Bu konuya değinmene sevindim, açıklayayım yeri gelmişken. Birinci tekil şahıs konuşmak beni rahatsız eden bir durum, öyle yazınca kendimi hafif megalomanlık yapıyormuş gibi hissediyorum. Aynen dediğin gibi, kibirli gözükmemektir tek amacım, yoksa paylaşan da benim, yazan da sonuçta. :)

Eğer genel kanı buysa bundan sonra dikkat etmeye çalışırım, diğer fikirleri de duymak isterim konuyla ilgili...

franchi dedi ki...

bence "biz" diye konuşmakta sorun yok uğur.. yani biliyorsun okuyorsun zaten sen de.. ben de "biz" diye konuşuyorum.. okuyucuyla bütünlük oluşuyor gibi geliyor, "ben" kalıbında yazınca "ben böyle düşündüm, hepsi benim düşüncem, siz umrumda değilsiniz" dermiş gibi geliyor, eski fikrimden veya bir şeyden alıntı yapmayacaksam ben dememeye özen gösteriyorum.. ya da yazıda şahsi düşünce ileteceksem ben diye yazıyorum..

Spooky dedi ki...

TRT'nin maçı bedelsiz yayınlamak istemesini tamamen maçın siyasi altyapısından rahatsız olmalarına bağlıyorum. Belki başka iki takımın maçı olsaydı, yayınlamak için ücret vermeye razı olurlardı. Kimseyi rahatsız etmeden siyasi kısmı hemen geçip, NTV Spor ile ilgili yorumuma geçeyim. Tahminim o ki; Adana Demirspor yönetimi böyle bir fırsat ayaklarına gelmişken çok çok yüksek bedeller istediler, dolayısıyla NTV Spor'u kaçırdılar. Tabii bu sadece tahmin.

Açıkcası ben de kendinden birinci tekil şahıs olarak bahsetmen gerektiğini düşünüyorum. Yani yorumların da dahil olduğu durumlarda zaten çoğul kullanıyorsun senin yazdığını bildiğimiz şeylerde çoğul şahıs kullanmanın bir anlamı yok. Bana göre kendinden üçüncü bir kişi veya çoğul olarak bahsetmek de megalomanlık olarak algılanabilir. (bakınız çeşitli türkücü, futbolcu vs..)
Yine de sen bilirsin. Senin yazdığını biliyorum sonuçta birşey değişmiyor. :)

h.kahvaltı dedi ki...

izninizle bu postu futbol blogu olmasa da blogumda yayınlamak istiyorum. ancak jesusalmeyda blogunda da gördüm bu bildiriyi kendim yazmadığım ve ortak yazılmış bir yazı olduğu için altına verilecek imza konusunda ne yazmam gerekir, aydınlatırsanız sevinirim.

Hüseyin Ataş dedi ki...

Sevgili arkadaşım,

Demirspor yönetiminde bu konuyla ilgili konulara az da olsa misafir olan biri olarak sana şunu çok net söyleyebilirim Demirspor yeter ki yayınlansın çok cüzi bir miktara dahi yayınlarız mantığındaydı.

Ntvspor ile parayı konuşma seviyesine bile gelinmedi...

canoğlan dedi ki...

yahu livorno'yu çağırıyorsun, her yerde che figürler, çav bella ağızlarda ee sonra ney efendim siyaset bizim işimiz değil, futbol konuşalım. o zaman hoffenheim'i çağır be ads, bol gollü maç izleyelim.

bence siz de olayın ciddiyetinin farkında değilsiniz. aklım hafsalam almıyor yemin ediyorum, sol dayanışma maçı yap ama amaç siyaset değil de. kafayı yicem.

aksilaz dedi ki...

Sonucta trt maçı bedavada olsa yayınlamayı düşünmüş. Demirspor yönetimi cüzi bi ücreti alıp ne elde edecekti ki. Kabul etseydide izleseydi herkes. Bu şekilde kulübün ismide lanse olmus olurdu. trt dünyaya yayın yapan bir kuruluş sonuçta. Yayınlanmasını isterdim bu maçın. Bu arada uslüp konusunda öneri yada eleştiri yapılamaz. Hakaret olmadıgı müddetçe istenilen şekilde yazılabilir. Sonuçta kişisel bir blog.

Fatih Suver dedi ki...

bu yazıyı kendin mi yazdın?aynı yazı ilk11.blogspot.com da var.bilgilendirirsen sevinirim

Erdal Güngör dedi ki...

Varsın yayınlamısınlar şahsen benim açımdan hiç önemli değil hatta şöyle diyebilirim.Endüstriyel futbolun organı olan hükümdar medya o güzel geceyi kirletmediği için huzurluyum.Yayınlasalardı bol soslu reklamları yanında izleteceklerdi,böyle daha iyi.

Tabii görülmeye değerdi fakat biz kalbimizle Adanaydık,kapatık gözlerimizi hayal ettik güzelikleri,resimlerde yaşadık eski günlerde olduğu gibi.Unutmadık ve hiç bir zaman unuturmayacağız,şu fani dünya üzerinde yaşadığımız sürece o günü YAŞATACAĞIZ. Adana Demirspor ve Şimşekler grubu Futbol adına çok büyük işler yaptılar gelecek için önemli bir miras bıraktılar,hepsine canı gönülden teşekkürler..

NO AL CALCİO MODERNO !

Adsız dedi ki...

gercekten bir cok blog ayni yaziyi almislar.bana su bloagda olan daha orjinal gibi duruyo http://ultras-istanbul.over-blog.de/

Related Posts with Thumbnails